Hlavní stranaHlavní strana

  Budova Akademie věd ČR - kulturní památka
Praha 1, Národní třída

GENERÁLNÍ OPRAVA INTERIÉRU PŘI REKONSTRUKCI DVORANY

Investor: Akademie věd ČR
Památkový dohled: PÚPP Praha

    Původně palác České spořitelny, vystavěný v letech 1858 - 1862 podle návrhu předního pražského architekta Ignáce Ullmanna ve slohu vyspělé italské renesance. V letech 1894 - 1896 budova rozšířena na západní straně podle návrhu Františka Schachnera přístavbou, opakující beze změn Ullmannovo průčelí. Vnitřky budovy mají plastickou výzdobu - ve vstupní hale sochy lvů a ženské postavy Hospodárnosti a Spořivosti od Josefa Václava Myslbeka ve dvoraně. Monumentální architektura interiéru je složena z mramorových sloupů, arkádových ochozů, bohatě zdobená umělými mramory, štukolustrem, obložením z přírodních materiálů a dekorativními štukovými zlacenými prvky. Zastřešení prostoru dvorany je řešeno malovaným prosklením, které zajišťuje prosvětlení interiéru.

     Smyslem rekonstrukce byla rehabilitace umělecky hodnotného interiéru s jeho využitím pro knihovnu s otevřenou studovnou Akademie věd ČR.
Restaurátorské práce byly vyhodnoceny jako jedna z nejlepších realizací památkového charakteru v roce 1999 a prostory úspěšně slouží veřejnosti.